Opět si šíří hoax o tom, že „Piráti navrhovali, aby byly zrušeny důchody s tím, že se o seniory mají starat jejich děti.“ V textu se také například píše, že Česká pirátská strana chce seniorům odebrat řidičské průkazy.

„Spousta podvodných kampaní je nyní vedena s cílem poškodit Piráty. Nepřátel máme hodně. Kromě toho, že to lidi mate, řadě našich politiků kvůli těmto “šmejdům” pak třeba vyhrožují násilím i smrtí. Formy se mění a co se mezi lidmi uchytí, to “frčí”. Poslední rok a zejména poslední týdny jsou to zcela smyšlené emaily/SMS/články o tom, že Piráti chtějí omezovat seniory prakticky na všem. Je to od počátku lež. Je to hloupost, ale kdo by měl čas, můžete se podívat do archivu sněmovny, kde nic takového samozřejmě není,“ píše předseda strany Ivan Bartoš.

„Piráti vystupují proti privatizaci státního důchodového systému. Prosazujeme průběžný důchodový systém. Počítáme s tím, že by se základní příjem stal součástí důchodů. Zároveň chceme nechat na každém občanovi, jaký případný další způsob zajištění na stáří zvolí. V případě zavedení základního příjmu počítáme s přechodným obdobím. Lidé, kteří pracovali ve stávajícím systému nebo dobrovolně platili vyšší sociální pojištění budou nad základní příjem dostávat částku zohledňující prostředky odvedené do průběžného systému. Je úkolem státu pomoci lidem v obtížné sociální situaci. Zejména jde o zajištění potřeb občanů s postižením, nemocných, seniorů, rodin s dětmi či dětí bez rodičů a vytvoření systému sociálního bydlení,“  píše se v programu Pirátů k důchodům.

Co se týká údajného odebírání řidičských průkazů, novela silničního zákona, schválená Parlamentem České republiky 4. března 2020, nic o omezeních pro seniory nezmiňuje. Piráti jsou třetím nejsilnějším uskupením v Poslanecké sněmovně. Pirátská strana odmítla jakoukoli spojitost s tímto textem na svých webových stránkách i v SMS, kterou AFP zaslala mluvčí strany Karolína Sadílková.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com