Krátce po znovuzvolení Vladimira Putina ve volbách v Rusku se začaly objevovat zprávy o tom, že Putinovi ke znovuzvolení pogratulovat i papež František. Papež se krátce předtím proslavil nevhodným vyjádřením o Ukrajině, která by prý měla vyvěsit bílou vlajku. Gratulaci Putinovi však Vatikán nezaslal.

Proruské zdroje uvádějí, že papež František údajně blahopřál Vladimiru Putinovi k vítězství ve volbách v Rusku. Oznámil to ruský veřejný činitel a předseda Světového svazu staroobřadníků Leonid Sevastjanov, který podle svých vlastních slov s papežem osobně komunikuje.

Ukázalo se však, že informace jsou falešné. Tisková služba Vatikánu to popřela propagandistické agentuře RIA Novosti, která sama byla mezi prvními, kdo zprávu publikoval. Je zajímavé, že Leonid Sevastjanov, šéf takzvaného Světového svazu starověrců, sám sebe označuje za “papežova zástupce v Rusku” a není to poprvé, co o papeži Františkovi šířil nepravdivé informace, údajně získané z osobní komunikace. V červnu loňského roku Sevastjanov řekl, že do Vatikánu přijela delegace ruské pravoslavné církve, aby projednala papežovu návštěvu Moskvy, což sama ruská pravoslavná církev později popřela. Sevastjanov také uvedl, že jménem papeže odcestoval do Washingtonu, aby se setkal s americkým ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem, kde údajně tlumočil papežovu výzvu financovat nikoli zbraně, ale obnovu Ukrajiny. Jediným potvrzením, že se tato schůzka opravdu uskutečnila, jsou Sevastjanovova vlastní prohlášení. Faktu, že sám František se ve veřejné komunikaci nikdy nezmínil o Leonidu Sevastjanovovi a za své prostředníky v Rusku nazývá úplně jiné lidi, si všimli i ruští věřící.

Informace, že papež blahopřál Putinovi ke “znovuzvolení”, se tedy ukázala jako dezinformace. Na druhou stranu celý civilizovaný svět neuznává legitimitu voleb v Rusku – například německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že ve vztahu k Putinovi nebude používat titul “prezident”, protože volby v Rusku nebyly ani svobodné, ani spravedlivé.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.