Tisíce sílení má příspěvek Aleny Vitekové o tom, že předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová chystá opatření v souvislosti s energetickou krizí, která jsou proti zájmům České republiky a Slovenska. Na svém Facebooku píše o tom, jak předsedkyně Evropské komise podrazila Evropany, když bez porady s nimi vyhlásila 5-bodový plán na snížení cen elektřiny a plynu v Evropě. Snaží se navodit dojem, že tato strategie bude obzvlášť pro Slováky a Čechy devastační – protože uvalí zvláštní daně na firmy, které produkují levnou elektřinu. Je to opravdu tak?

Ceny energií se liší i v závislosti na době, kdy je odebíráme. Během určitých hodin je náš odběr neúměrně vysoký. EK proto navrhuje inteligentní řešení – nelze nikomu nic zakazovat, ale poukazováním na kritické časy chce docílit, abychom si uvědomili naše chování a energie využívali rozumněji a hospodárněji.

Druhý kritický bod se týká právě omezení příjmů společností, které vyrábějí elektřinu levně. Hned po této větě vzniká prostor pro dezinformátory, ale proto to vysvětlujeme. Nízkouhlíkové zdroje energie vyrábějí energii velmi levně – protože mají nízké náklady. Na druhé straně je po jejich zboží aktuálně velmi vysoká poptávka, což se přetavuje do vysokých cen pro běžné spotřebitele a rovněž do obrovských příjmů takových firem. Občané tak neprofitují z jejich nízkých výrobních nákladů, i kdyby mohli. Proto se EU zaměří na podporu obnovitelných zdrojů a obrovské zisky, které výše zmíněné společnosti vydělaly nadhodnocenými cenami během války na Ukrajině, přesměruje do rukou členským státům, aby mohly podpořit nejvíce zranitelné domácnosti a podniky.

Třetí bod řeší ropné a plynárenské společnosti, které rovněž dosáhly velkých zisků. EU podpoří solidárním příspěvkem společnosti vyrábějící fosilní paliva, aby pomohla všem zdrojům energií překonat tuto krizi. Cílem tohoto bodu je to, aby určité firmy nezneužívaly situaci a neprofitovaly z obtížné situace na úkor ostatních, a naopak, aby ty menší nezbankrotovaly.

Další priorita reaguje na nestálost trhů. Od energetických společností se vyžaduje vysoká likvidita, kterou je v dnešní době obtížné zajistit. Proto EU pomůže v tomto směru usnadnit podporu ze strany členských států a navrhne opatření zabývající se rychlým poskytováním státních záruk.

Posledním cílem je snížit náklady na plyn. Právě ten je Putinovou silnou zbraní, která mu pomáhá financovat válku. Smyslem sankcí uvalených na Rusko je tuto zemi ekonomicky položit, aby neměla za co platit ta hrozná zvěrstva na Ukrajině. Komise proto navrhne zavést cenový strop na ruský plyn, čímž na něm sníží naši závislost.

Na závěr je třeba podotknout, že EU je otevřena jednat se spolehlivými partnery, ne s vrahy civilních obyvatel Ukrajiny. Pravda je taková, že největším dodavatelem plynu do EU je v současnosti Norsko.

Zdroj: Polícia SR


author