Dezinformační web Aeronet přišel s tvrzením, že Olena Zelenská (manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského) si prý „objednala nový hypersport Bugatti Tourbillon za neuvěřitelných 4,5 milionu EUR.“ Ve skutečnosti to však není pravda.

„Toto tvrzení pochází z webové stránky ´Vérité cachée´ (Skrytá pravda), která zveřejňuje proruské texty ve francouzštině. Mnohé z těchto článků jsou zcela zjevně vytvořeny umělou inteligencí. Kromě zmíněného videa se v češtině šířily také příspěvky obsahující údajnou fakturu za vůz Bugatti Tourbillon. Řada dalších příspěvků obsahovala odkaz na web Akta X, který poskytuje odkaz právě na stránku Vérité cachée. Společnost Car Lovers, která vlastní pařížskou prodejní pobočku Bugatti, 2. července 2024 v tiskové zprávě věc popřela. Vyjádření společnosti podporuje i řada údajů na faktuře: v adrese prodejce je chyba (v názvu „Neuilly-sur-Seine“ chybí druhé „l“), chybí povinné údaje, například o DPH, a v dokladu je uvedeno číslo BSB, které se používá v australském bankovním systému, nikoliv ve Francii. V neposlední řadě chybí i název měny. Web, který dezinformaci zveřejnil byl spuštěn teprve 22. června 2024,“ zjistila agentura AFP.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.