Na sociální síti Facebook je velmi populární teze, že „očkování je vlastně jen povolení šířit nekontrolovaně virus a obvinit z toho kontrolované neočkované“. Například ze statusu Martiny Habové má teze 10 tisíc sdílení. Jenže tak to není.

I očkovaný člověk se může nakazit a vir SARS-CoV-2 šířit. Ale méně než neočkovaný. Důvodem je například, že očkovaní lidé obvykle mají bezpříznakový průběh COVID-19 a člověk, který nekašle a nadměrně se nepotí (nemá horečku) snižuje riziko přenosu.

„Přímé důkazy o vlivu očkování na riziko přenosu jsou k dispozici pouze z jedné studie, a to z rozsáhlé studie přenosu v domácnostech ze Skotska založené na registrech. Tato studie naznačuje, že očkování člena domácnosti snižuje riziko nákazy u vnímavých členů domácnosti nejméně o 30 %. Existují důkazy, že očkování významně snižuje virovou nálož a výskyt symptomatických/asymptomatických infekcí u očkovaných osob, což by se mohlo projevit ve snížení přenosu, ačkoli účinnost vakcíny se liší podle očkovací látky a cílové skupiny. S ohledem na tuto skutečnost se očekává, že celkový počet infekcí se výrazně sníží s rostoucí proočkovaností, pokud dojde ke shodě mezi očkovacími kmeny a cirkulujícími kmeny viru. To povede k celkovému snížení přenosu,“ píše Státní zdravotnický ústav.

„Podle studie amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je riziko, že jste po očkování infekční, menší. Pokud jste naočkovaní, máte menší dávku viru. A také doba, kdy vylučujete virus a jste infekční, je kratší. Tyto dva faktory přispívají k tomu, že očkovaní lidé se sice mohou infikovat, ale s menší pravděpodobností nakazí někoho dalšího,“ řekla viroložka Ruth Tachezy.

Navíc, nejenže očkování zamezuje vážnému průběhu nemoci a úmrtí, navíc platí, že čím vyšší je proočkovanost společnosti, tím menší je riziko nových variant.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.