Funguje to jako spolehlivá rovnice. V zahraničí se objeví video natočené člověkem, který je opakovaně kritizován za šíření dezinformací. Video pak převezmou české weby a řečníka představí jako odborníka na slovo vzatého a hoax pak zveřejní nejrůznější dezinformační weby, aby to vypadalo, že jde o relevantní informaci.

Takový je příběh i dezinformace o tom, že z očkovaných se stali údajně superroznašeči a že budou muset „strávit celou zimu v karanténě, jinak jim hrozí vážné onemocnění“. Dezinformační weby se odvolávají na tvrzení francouzského lékaře Christiana Perronna, který je přitom mezinárodní odbornou veřejností tvrdě kritizován za opakované šíření lží a dezinformací. Zprávu v tomto změní přenesl například Infokurýr, CZ24.News, Českobezcenzury nebo Czechfreepress.

Perronne však ve skutečnosti nepodkládá svá suverénní tvrzení žádnými konkrétními studiemi, které by dokládaly jejich pravdivost, přičemž skutečné statistiky a dostupné údaje jeho slova vyvracejí. Jak uvádí server Logically, podle zprávy amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se vážný stupeň nákazy covid-19 vedoucí k hospitalizaci nebo ke smrti objevil od 26. července ze 163 milionů plně očkovaných lidí jen zhruba u 6,5 tisíce.

Proč tedy francouzský lékař Christian Perronne, jenž je opravdu bývalým specialistou na infekční chroby, dlouhodobě tvrdí opak? Možnou odpověď nabídl francouzský zpravodajský týdeník L’Express v článku o Perronnovi, příznačně nazvaném „Jsou ještě vůbec nějaké falešné zprávy, jichž by se nedopustil?“

„Specialista na infekční choroby, hvězda na knihkupeckých pultech, ale vědecky zdiskreditovaná, se vrací s novou publikací, v níž šíří další nepravdy a konspirativní tvrzení. V době pandemie se to ukazuje jako výdělečná činnost. Téměř stovkou tisíc prodaných výtisků u svého prvního díla tohoto typu velmi, velmi daleko předstihl své kolegy,“ píše L’Express.

Perronne tak pravděpodobně s příchodem pandemie ucítil možnost, jak nastarovat opět svou kariéru. Když ne vědeckou, tak alespoň autorskou. Lékař totiž byl v minulosti například předsedou specializovaného výboru pro „přenosné nemoci“ Vysoké rady veřejného zdraví. Ale už v roce 2015 publikoval kontroverzní studie týkající se lymské boreliózy. Jeho postoje nebyly ve vědecké obci přijaty a Perronne byl zatlačen do pandemie COVID-19 na okraj zájmu.

Zdroj: Deník.cz


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.