Sociálními sítěmi a různě jinde na internetu se šíří, že „v USA Nejvyšší soud rozhodl, že očkovaní lidé na celém světě jsou výrobky, patentované zboží“. Samozřejmě je to nesmysl. Celá dezinformace vychází z dob, kdy vakcína ještě ani nebyla. V roce 2013 Nejvyšší soud rozhodoval, zda společnost Myriad Genetics může patentovat sekvence genových mutací, které mohou vést k rakovině prsu. Test společnosti vytvořil cDNA, což je klon nebo kopie DNA, k testování mutací.

Nejvyšší soud rozhodl, že společnost může patentovat synteticky vytvořenou cDNA, protože nejde o přirozený lidský genom, ale nemůže patentovat izolované lidské geny. „Ve skutečnosti je dlouhodobým pravidlem, že cokoli, co se nachází v přírodě, včetně lidí a jejich genů, nemůže být patentováno,“ řekla Lara Cartwright-Smith, docentka na katedře zdravotní politiky a managementu Univerzity George Washingtona agentuře AP. Lidé tedy nemohou být patentováni, bez ohledu na to, zda jsou očkovaní nebo neočkovaní. Vakcíny proti COVID-19 totiž nemění DNA lidí.

Znovu se také šíří příspěvek podle něhož měl Senát Spojených států amerických oficiálně oznámit, že „Corona je lež“. Republikánští senátoři ve videu skutečně kladou otázky o původu koronaviru, ale nepochybují o jeho existenci. Ve videu také vyjadřují jen svůj osobní názor, nikoli názor celého Senátu.

Tiskovou konferenci 10. června 2021 zorganizovali republikánští senátoři Marsha Blackburnová za stát Tennessee, Roger Marshall za Kansas, Mike Braun za Indianu, Ron Johnson za Wisconsin a Roger Wicker za Mississippi. Blackburnová shrnula tiskovou konferenci na své webové stránce a zveřejnila její videozáznam na portálu Youtube . O události informovaly i zpravodajské stránky Forbes a Fox News. Od začátku pandemie probíhá vášnivá a často vyhrocená diskuse o původu viru SARS-CoV-2. Objevila se i teorie, že tento koronavirus unikl z laboratoře v čínském Wuchanu.  Blackburnová opakovaně tvrdila , že za pandemii by mohla být odpovědná Čína, protože výskyt viru byl zaregistrován ve Wuchanu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.