Web Sputnik vydal (i v české verzi) článek o tom, že údajně na Novém Zélandu pod hrozbou vězení zakazují pokusy o změnu sexuální orientace nebo pohlaví. Sputnik si to vyložil tak, že chrání lidi (především děti) před změnou pohlaví.

Jenže věc se má přesně opačně jak si vykládá ruská státní agentura. Zákon zakazuje tzv. konverzní terapii. Jedná se „terapii“ v rámci níž je na gaye vyvíjen tlak, aby byli heterosexuální. Vysoký trest pak hrozí těm, kdo by terapii praktikoval na dětech a mladistvých. Tato terapie se prováděla především v křesťanských komunitách. Zároveň zákon zakazuje vyvíjet na někoho nátlak, aby odmítl změnu pohlaví, pokud daný člověk chce dobrovolně si své pohlaví změnit.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.