Mezi protiukrajinskými aktivisty se sdílí nový nesmysl. Například dezinformační profil Roman Malý nebo Josef Toriska sdílí status původně z Twitteru. Na něm účet „El Cid“ tvrdí, že prezident Zelenskyj požaduje peníze a zbraně, ale nikdy nežádal o potraviny či léky.

Ve skutečnosti léky byly mezi prvními, o které požádala Ukrajina na začátku války. Dva kamiony s léky vyrazily na Ukrajinu 14. března. Další dodávka léků dorazila na Ukrajinu na začátku dubna.

Co se týká potravin, je nutné si uvědomit, že Ukrajina je nazývána tzv. obilnicí Evropy a primárně nedostatek potravin na Ukrajině není. Problém je jen s distribucí kvůli poničené infrastruktuře a obléhání části ukrajinského území Ruskem. Na začátku války však i na Ukrajinu byly posílány potraviny.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.