Facebookem se šíří další video, které má dokazovat, že údajně vakcíny proti COVID-19 obsahují grafen. Na videu je už podezřelé to, že ačkoliv video představuje německé lékaře, na celém videu není napsáno, o jaké lékaře se jedná. Žádné představení. Video má dokazovat, že ve vakcínách Johnson & Johnson jsou nějaké kovové předměty a sraženiny. Nejsou vidět ani vzorky krve, ze kterých by měly podezřele vypadající obrazy krve vzniknout.

V prvé řadě. Žena, která na videu vystupuje jako lékařka nebo laborantka je Bärbel Ghitalla. Ve skutečnosti má léčitelskou ordinaci, sama sebe představuje jako „alternativní“ lékařku a je pouze vystudovaná zdravotní sestra. A na videu vystupuje také Axel Bolland, který provozuje ordinaci alternativní medicíny a provádí například akupunkturu.

Snímky se objevují už ve videu, kde vystupuje pro dezinformační projekt Steve Peters Show Jane Rubyová. Videu se už věnoval náš dceřiný projekt Faktické.info a například i AFP. Pro agenturu Reuters například mluvčí Britské hematologické společnosti poznamenává, že hodnocení snímků je neodborné, protože údajná lékařka nepozná ani rozdíl mezi rozborem fluorescenční mikroskopií a běžným krevním obrazem. Na dotazy, kde snímky vzala, Ghittallová neodpověděla.

Odborníci na veřejné zdraví v Meedan Health Desk uvedli, že současný výzkum neprokázal souvislost mezi vakcínami mRNA COVID-19 a krevními sraženinami. Vědci našli možnou souvislost mezi krevními sraženinami a vakcínami AstraZeneca a Johnson & Johnson. Rizika jsou však velmi nízká. Neexistuje také žádný důkaz, že vakcíny obsahují grafen nebo oxid grafenu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.