Toxická stránka, na kterou slovenská policie upozorňovala několikrát, má nové video, ve kterém měla údajně německá televize při letních teplotách do 30 stupňů zařadit na obrazovku plameny. „Slováci, kteří toto video sdíleli, se nechali nachytat. Video je pozměněno, bylo digitálně upraveno tak, aby obsahovalo grafiku plamenů,“ upozorňuje slovenská policie.

A je tomu skutečně tak. Klip byl upraven z originálu, který se vysílal bez plamenů nebo přidaného zvuku v německém zpravodajském pořadu Tagesthemen. Z originálu je zřejmé, že ve videu žádné plameny nejsou.

Podle zprávy IPCC o klimatické změně z roku 2023, která je založena na nejnovějších vědeckých poznatcích, je velmi pravděpodobné, že rok 2023 bude jeden z nejteplejších let v historii. Zpráva uvádí, že lidská činnost způsobila globální oteplování o 1,1 stupně Celsia od předindustriálního období a že každých dalších 0,5 stupně Celsia způsobí zřetelné zvýšení frekvence a intenzity extrémních teplotních jevů, jako jsou vlny veder, sucha nebo požáry. Zpráva také varuje, že pokud nebudeme rychle a razantně snižovat emise skleníkových plynů, může globální oteplování dosáhnout 1,5 stupně Celsia již v roce 2030 a pokračovat až k 4 stupňům Celsia do konce století. To by mělo katastrofální důsledky pro život na Zemi, jako je například ztráta biodiverzity, vzestup hladiny moře, nedostatek vody nebo migrace milionů lidí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.