Na Facebooku se množí příspěvky, které vybízí lidi, aby si vybrali peníze z účtu. Straší, že se blíží krachy bank a je nebezpečné je mít na účtech. Ve skutečnosti jde pravděpodobně aktivistům o to, způsobit bankám škodu a šířit strach a paniku. Příkladem je status, který oznamuje, že německá centrální banka ohlásila údajně ztrátu 650 milard eur. Banka ve skutečnosti ohlásila ztrátu, ale více než tisíckrát nižší.

„Německá Bundesbank ohlásila po 4 dekádách ztrátu 172 milionů eur. Ztráty německé banky byly způsobeny zvyšováním sazeb Evropskou centrální bankou. Ta snížila hodnotu dluhopisů, čímž běžným bankám způsobila ztrátu ze zisku z velmi levných úvěrů.

Evropská centrální banka jen reagovala na vysokou inflaci, které země eurozóny aktuálně čelí. Využila k tomu svých mechanismů. Představme si to na reálném příkladu. Pokud chce ECB zastavit růst cen, například másla ze 2 na možná 4-5 eur, musí omezit spotřebitelské nákupní šílenství. K tomu využívá právě úrokové sazby.

Pokud porostou, lidé nebudou mít schopnost splácet tak vysoké splátky, proto se nebudou v takové míře půjčovat a tedy ani nakupovat. To v konečném důsledku zpomalí růst cen nebo je zastabilizuje.

Buďte ovšem v klidu. Pokud si banka bude chtít vynahradit ztracený příjem, určitě si na to nebude brát z vašich účtů. Co však může udělat, je, že bude poskytovat úvěry dražší, tedy s vyšší úrokovou sazbou.

V praxi to znamená jen to, že pokud si budete chtít vzít hypotéku na byt, měsíční splátka vás nevyjde na 800, ale třeba 900 eur. Vašich peněz na účtu se ale určitě nikdo nedotkne. Jsou vaše a jsou chráněny Fondem na ochranu vkladů,“ ujišťuje slovenská policie.

Agentura Reuters také upozorňuje, že jde o první ztrátu banky od roku 1979. Kromě toho však také podotýká, že se jedná jen o účetní problém a na banku to nebude mít zásadní vliv. Určitý vliv to může mít pro stát, kterému byly vypláceny dividendy.

Web The Conversation také upozorňuje, že drobná bankovní krize může mít i pozitivní vliv a to na cenu nemovitostí, která může klesat.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.