Weby jako První zprávy nebo Vaše věc přišly se znepokojivou zprávou, že je údajně nadace Oleny Zelenské, první dámy Ukrajiny, obviněna z obchodování s dětmi. Jedná se však o falešnou zprávu.

Jediným zdrojem pro článek o Nadaci Oleny Zelenské je video na YouTube, ve kterém neznámý muž, vydávající se za bývalého zaměstnance nadace, hovoří o obchodování s dětmi. Mluví francouzsky, ale identitu vypravěče nelze určit: nahrávka byla pořízena v pološeru, muž má na sobě kapuci a masku zakrývající spodní část obličeje. Kanál, kde se rozhovor objevil, se jmenuje Robert Schmidt. Nejznámější novinář s poměrně běžným jménem Robert Schmidt je reportér žijící ve francouzském Štrasburku. Soudě podle jeho článků však Ukrajina nepatří do okruhu jeho profesních zájmů – Schmidt píše především o tématech souvisejících s francouzskou nebo německou regionální agendou.

S tvrzeními přišly weby, které šíří ruskou propagandu a bizarní lži například o tajných bunkrech NATO na Ukrajině nebo šíří otevřeně antisemitské příspěvky. „Články o zapojení Nadace Oleny Zelenské se tedy objevily na webových stránkách, které podle všech indicií připomínají anglicky psané kanály pro šíření ruských propagandistických narativů. V jednom případě je autor publikace neznámý, ve druhém je uveden profil s falešným životopisem a fotografií někoho jiného. Zdrojem je video YouTube nahrané na kanál vytvořený za tímto účelem s minimálním počtem odběratelů. Poté zprávu šířily ruské propagandistické kanály Telegram, které byly opakovaně přistiženy při šíření padělků, následované ruskými médii,“ uzavírá věc ruský fact-checkingový web Provereno.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.