V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině se šíří i bizarní teorie zdůvodňující ruskou invazi. Důvodem má být prý americké biologické laboratoře na Ukrajině. Weby šířící nesmyslné konspirační teorie pak dokonce mluví o jakémsi patogenu používaném proti vlastním obyvatelům.

Příspěvky tvrdily, že Rusko při raketových útocích zničilo 7 z 11 předpokládaných laboratoří. Tvrzení jsou samozřejmě nepravdivá, uvedly nezávislé platformy kontrolující fakta. Příspěvky zkreslují smlouvu mezi Spojenými státy a Ukrajinou, jejímž cílem je předcházet biologickým hrozbám. Podle Bezpečnostní služby Ukrajiny, hlavní bezpečnostní agentury země, laboratoře vlastní a financuje ukrajinská vláda. Ukrajinská a americká vláda se v srpnu 2005 spojily s cílem „zabránit šíření nebezpečných patogenů a souvisejících odborných znalostí a minimalizovat potenciální biologické hrozby“,  jak uvádí smlouva.

Interfax Ukrajina v květnu 2020 uvedla, že část dohody byla zaměřena na „modernizaci“ státních laboratoří v Oděské, Charkovské, Lvovské, Kyjevské, Vinnické, Chersonské a Dněpropetrovské oblasti. Bezpečnostní služba Ukrajiny uvedla, že laboratoře, „financované ze státního rozpočtu, jsou podřízeny ministerstvu zdravotnictví a státní službě pro bezpečnost potravin a ochranu spotřebitele,“ uvádí Interfax Ukrajina.

Nezisková mediální společnost Coda v roce 2018 uvedla, že toto tvrzení je součástí širší dezinformační kampaně Kremlu s cílem zdiskreditovat Spojené státy v očích ruských prozápadních sousedů, Ukrajiny a Gruzie. Když vypukla pandemie COVID-19, Rusko se spojilo s Čínou, aby dále umocnily nepravdivé tvrzení o amerických laboratořích na Ukrajině. Cílem bylo zpochybnit, zda koronavirus nepochází z jedné z údajných laboratoří „kontrolovaných USA“, podle zprávy z dubna 2021 od Daily Beast.

Zdroj: USA Today


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.