Ruská masmédia a také uživatelé na sociálních sítích šíří videa, která údajně dokazují „přípravu ozbrojeného převratu na Ukrajině“. Ve videu skupina ozbrojených mužů se zakrytými tvářemi prohlašuje, že jsou připraveni „vystoupit proti Zelenskému a jeho gangu“. Zprávy se objevily na mnoha kremelských propagandistických zdrojích, jako například  Ukraina.ru, Bloknot, Russia news, Ukraine2day, SprinterMonitor. Odtud se toto tvrzení šíří dál a objevilo se také v českém prostředí.

Autorem publikace se ukázal být uživatel s přezdívkou MardukSyria, který v duchu kremelské propagandy publikuje příspěvky o „převratu na Ukrajině“ a referuje o válce Ruska na Ukrajině. StopFake analyzoval jak video samotné, tak jazyk postav, které vystupují jako „ozbrojení Ukrajinci“. Ukrajinská výslovnost není pro muže, který mluví na propagandistickém videu, jednoduchá a je vidět, že se moc snaží, aby se přiblížili ukrajinské výslovnosti. I tak v projevu byla použita i slova, která v hovorové ukrajinštině neexistují. Přítomnost útočných pušek Kalašnikov ve videu naznačuje, že tvůrci videa a jeho účastníci nemají přístup k zahraničním ručním palným zbraním.

Více na StopFake


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.