Náš sesterský web psal, že na sociálních sítích se objevují zprávy o údajné jaderné katastrofě na Ukrajině, konkrétně mělo jít o výbuch skladu ve městě Chmelnyckyj. V této souvislosti například Daniel Novák též upozorňuje, že zvýšené hodnoty vizmutu byly naměřeny (krátkodobě) i v Polsku a to v Lublini. Ve skutečnosti se však vše vešlo do limitů a polské úřady uklidňují občany.

„Vzhledem k rostoucímu počtu nepravdivých informací o radiační hrozbě v Polsku informuje Národní agentura pro atomovou energii, že radiační situace v zemi je normální. Dočasné, zvýšené hodnoty přirozeného pozadí záření nejsou neobvyklé a vyskytují se pravidelně například při výkyvech počasí. V posledních dnech jsme na grafech s výsledky měření ionizujícího záření nejen v Polsku, ale i v Evropě mohli pozorovat tzv. “píky”, tedy nárůsty hodnot zaznamenaných stanicemi včasné detekce radioaktivní kontaminace. To je standardní situace a v žádném případě neohrožuje zdraví nebo život lidí a životní prostředí. Média také poskytují grafy ze stanice Univerzity Marie Curie-Skłodowské, která monitoruje radioaktivitu v Lublinu. V těchto grafech pozorujeme zvýšené hodnoty vizmutu-214. Jednalo se ovšem také o limitní množství zapřičiněné velkým množstvím srážek,“ vysvětluje úřad vlády v Polsku.

I v Polsku je dostupná mapa, která jasně ukazuje, že situace ohledně radiace je v zemi naprosto normální. To samé i v České republice. K věci se také vyjádřila už dříve i Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.  „Zprávy o zvýšené úrovni radiace na Ukrajině jsou naprostá hovadina. Zubní rentgen vám doručí násobně větší dávku. Přesto stále velmi nízkou a rádi si ho necháte udělat. Když vás ty zuby bolí,“ napsala Drábová. To potvrzují i experti na jadernou fyziku na Ukrajině.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.