Začátkem května 2022 se na Facebooku rozšířila fotografie, podle které si prý v dubnu ukrajinské děti ve Lvově připomínaly narozeniny Adolfa Hitlera tím, že na náměstí vytvořily obrazec hákového kříže. „Takovouto symbolikou oslavují dítka školou povinná ve Lvově 20. dubna 2022 Ádovy narozeniny. Zatímco v Terezíně a v Lidicích vlají žlutomodré vlajky,“ píše se v slovensky psaném příspěvku. Údajný důkaz fašizace Ukrajiny byl šířen i v českém prostředí.
To ovšem není pravda. Předmětné video je více než 6 let staré a natočené bylo v ruském městě Penza. Školáci na videu nevytvořili obrazec hákového kříže, ale čísla 55 jako připomínku výročí Gagarinova letu do vesmíru v roce 1961. Video je stále k nalezení na YouTube. Na tuto nepravdivou zprávu upozornila i stránka slovenské policie Hoaxy a podvody, jakož i ruská fact-checkerská organizace Provereno.
Tato tvrzení zapadají do širšího narativu šířeného prokremelskou propagandou, která vykresluje současnou ukrajinskou vládu a společnost jako sympatizující s neonacismem či s nacistickou Třetí říší. Vladimir Putin tím zdůvodňuje ruskou invazi na Ukrajinu, a to i přesto, že ukrajinský prezident Zelenskyj je židovského původu a ukrajinské krajně pravicové politické strany zůstávají na okraji politického spektra a nepodílejí se na výkonné moci.
Zdroj: AFP