Když se na Slovensku (a v Čechách) žádné masové demonstrace nekonají, musíte si je vymyslet. Náš sesterský web Faktické.Info už psal, že se šíří video o údajných protestech na Slovensku proti pomoci Ukrajině. Ve skutečnosti se však jedná o záběry z roku 2018. Ruská propaganda však dál pokračuje ve lžích a dál tvrdí, že na Slovensku se konal nějaký protest.

Na proruských informačních zdrojích píší, že na Slovensku se 22. prosince konaly protiukrajinské demonstrace, na kterých policie rozehnala lidi. Mezi hlavními hesly údajně skandovanými demonstranty je „Zajistěme naši bezpečnost, ne Ukrajina“. Aby to potvrdili, prokremelské kanály telegramu šíří dva fragmenty videa.

V současné době žádná místní média neinformují o protiukrajinských shromážděních na Slovensku. První věc, která upoutá pozornost na videích, je, že demonstranti jsou docela spoře oblečení. Místo toho byla 22. prosince v Bratislavě zaznamenána teplota vzduchu od 2 do 6 stupňů Celsia. Na stromech je navíc vidět i listí.

Jak se ukázalo, videa byla natočena před dvěma lety a nemají nic společného s „protiukrajinskými protesty“. Videa distribuovaná ruskými informačními zdroji byla natočena 17. října 2020. V Bratislavě se tehdy konalo protivládní shromáždění proti tehdejšímu premiérovi Igoru Matovičovi. Dokazují to záběry, které ukazují, jak se jeden z demonstrantů snaží zastavit pohyb policejního auta. K tomu si klekne, ale policista ho přesto odstraní ze silnice. Tato scéna byla natočena z různých úhlů pohledu a zveřejněna online na různých kanálech před dvěma lety.

Na záběrech můžete vidět i muže rozbíjejícího policejní auto, které se v Bratislavě snaží vydávat za „protiukrajinské demonstrace“. Stejnou scénu natočily noviny.sk v říjnu 2020. ¨

Zdroj: StopFake


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.