Snaha vzbudit dojem, že představitelé EU a Německa jsou pohrobky nacistů, pokračuje. Nyní se šíří fotografie, na níž je údajně vyfotografována babička Ursuly von der Leyenové jak podává ruku Adolfu Hitlerovi. Foto z rodinného alba Ursuly von der Leyenové,“ píše se například v českém příspěvku na Facebook s tím, že si žena na fotografii neměla pak měsíc mýt ruce.

Jedná se přitom o absolutní nesmysl, který do českého prostředí vnesla nepřekvapivě ruská propaganda. Dmitrij Rogozin, člen Rady federace Ruské federace a bývalý šéf korporace Roskosmos, zveřejnil 18. března na sociální síti X tuto fotografii s popiskem: „Babička současného předsedy Evropské komise je v zajímavé společnosti. Jsi kurva Teď už to chápu.” O deset dní později zveřejnil politolog Oleksandr Semčenko stejný obrázek na svém kanálu Telegram (92 000 zhlédnutí v době psaní této analýzy). Obrázek sdíleli i běžní uživatelé X a Facebooku.

Fotografie, která údajně zachycovala Hitlera a babičku Ursuly von der Leyenové, kolovala v různých jazycích, což přilákalo pozornost evropských ověřovatelů faktů. Projekt Ellinikahoaxes našel tento snímek na webových stránkách Východopruského fotoarchivu, který tvrdí, že autor zachytil dívku jménem Hildegard Zandop vedle Führera. Podle archivu byl tento snímek pořízen v roce 1937 v osadě Naunienen (dnes vesnice Berezovka v dnešní Kaliningradské oblasti Ruské federace). Chorvatská publikace Faktograf také našla fotografii ve fotobance Getty Images, uvádí stejné datum (1937).

Ursula von der Leyenová (rozená Albrecht) se narodila v roce 1958 v Bruselu. Jejím otcem byl německý politik Ernst Albrecht a matkou Heidi Adele Strohmeierová. Babičkou předsedy Evropské komise z otcovy strany byla Adelheid Bergová a babičkou z matčiny strany Gertrude Ohroggeová. Soudě podle otevřených dat nejsou v rodokmenu von der Leyenové žádné ženy s příjmením Zandop. Babičky šéfky Evropské komise v roce 1937, kdy byla virální fotografie pořízena, byly starší než dívka na obrázku. Absenci informací o spojení mezi ní a politikem potvrdila i tisková mluvčí Východopruského fotoarchivu Anna Langnerová.

Virální fotografie tedy neukazuje babičku Ursuly von der Leyenové, jak si potřásá rukou s Adolfem Hitlerem. Neexistuje žádný důkaz o příbuzenství mezi dívkou na fotografii a političkou.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.