Jako údajný důkaz nacizace Ukrajiny má složit fotografie, na které je prý vyfocen jeden z ukrajinských vojáků. Ten má na těle vytetovaný minimálně třikrát hákový kříž a bezesporu jde v tomto případě o nacistický symbol. Má to potvrzovat, „jak důležitý je proces denacifikace Ukrajiny”.

Jenže na fotografii není žádný ukrajinský voják. Ověřeřil to projekt Demagog.cz. „Pomocí zpětného vyhledávání obrázku lze však snadno zjistit, že fotografie je staršího data, a se současnou válkou na Ukrajině tedy nemůže souviset. Fotka se nachází také ve fotobance agentury AFP, kde ji doplňuje popisek vysvětlující její původ: „Běloruský vězeňský doktor prohlíží vězně s nacistickými tetováními v 15. věznici ve městě Mogilev, 200 km od Minsku, 22. června 2005.” Autorem fotky je běloruský fotograf Viktor Drachev. Kdo konkrétně je potetovaný vězeň, se nám nepodařilo z veřejně dostupných zdrojů zjistit. Jelikož je ale fotografie 17 let stará, zjevně se nejedná o ukrajinského vojáka zajatého během letošní ruské invaze na Ukrajinu. Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivý,“ píše Demagog.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.