Sociálními sítěmi se šíří narativ, že mutace delta se více šíří v zemích, kde je vysoká proočkovanost. Tuto myšlenku šíří například Zdeněk Chytra, ale i další aktivisté. Jedná se však o absolutní nesmysl.

Mutace delta v současnosti řádí například v Rusku. Rusko hlásí rekordní přírůstky úmrtí lidí s COVID-19. Rusku se, i přes nařízení povinného očkování v některých oblastech a profesích, příliš nedaří očkovat. Plně očkováno je v zemi jen 13% lidí, alespoň jednu dávku má přibližně 19% lidí. Výrobci ruské vakcíny Sputnik V tvrdí, že tato očkovací látka je účinnější proti variantě koronaviru delta než jakákoliv jiná vakcína, u níž byly dosud zveřejněny závěry. Podle FT k tomu ale neposkytli důkazy.

Například v Izraeli je situace diametrálně odlišná. Země s vysokou proočkovaností sice hlásí nárůst počtů onemocnění lidí s COVID-19 oproti jaru, s vlnou před očkováním však situaci nelze srovnat. A navíc, přírůstky infikovaných osob nemají vliv na úmrtnost. Izrael hlásí jednotky úmrtí denně, v nejkritičtějším období v lednu umíralo v zemi až 100 lidí denně. Eva Hrindová prostřednictvím Volného bloku dokonce publikovala zcela smyšlené statistiky o Izraeli. Skutečná data naopak dokazují, že se tam COVID-19 šíří mezi neočkovanými.

Data z Velké Británie ukazují, že mutace delta tam ohrožuje především neočkované mladé lidi. 65% hospitalizovaných tam tvoří neočkování pod 50 let. Dalších 19% pak neočkovaní starší 50 let.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com