Sociálními sítěmi se šíří narativ, že mutace delta se více šíří v zemích, kde je vysoká proočkovanost. Tuto myšlenku šíří například Zdeněk Chytra, ale i další aktivisté. Jedná se však o absolutní nesmysl.
Mutace delta v současnosti řádí například v Rusku. Rusko hlásí rekordní přírůstky úmrtí lidí s COVID-19. Rusku se, i přes nařízení povinného očkování v některých oblastech a profesích, příliš nedaří očkovat. Plně očkováno je v zemi jen 13% lidí, alespoň jednu dávku má přibližně 19% lidí. Výrobci ruské vakcíny Sputnik V tvrdí, že tato očkovací látka je účinnější proti variantě koronaviru delta než jakákoliv jiná vakcína, u níž byly dosud zveřejněny závěry. Podle FT k tomu ale neposkytli důkazy.
Například v Izraeli je situace diametrálně odlišná. Země s vysokou proočkovaností sice hlásí nárůst počtů onemocnění lidí s COVID-19 oproti jaru, s vlnou před očkováním však situaci nelze srovnat. A navíc, přírůstky infikovaných osob nemají vliv na úmrtnost. Izrael hlásí jednotky úmrtí denně, v nejkritičtějším období v lednu umíralo v zemi až 100 lidí denně. Eva Hrindová prostřednictvím Volného bloku dokonce publikovala zcela smyšlené statistiky o Izraeli. Skutečná data naopak dokazují, že se tam COVID-19 šíří mezi neočkovanými.
Data z Velké Británie ukazují, že mutace delta tam ohrožuje především neočkované mladé lidi. 65% hospitalizovaných tam tvoří neočkování pod 50 let. Dalších 19% pak neočkovaní starší 50 let.