Jako aktuální se šíří mnoho let starý text o tom, že Orbán přijal novou ústavu. „Snížil náklady na elektřinu, vodu a plyn o 25 % a pro podniky o 11 %. Velmi rychle splatil dluh vůči MMF v důsledku velmi dobré daňové politiky a otevřel ekonomiku směrem  na Východ. Maďarsko nedluží žádné finanční instituci ani cizí zemi ani cent!  Orbánovi se podařilo dostat nezaměstnanost na 3,8 %, vytvořil 800 000 pracovních míst a dosáhnul nejnižší inflaci za 42 let. Přistěhoval se jeden milion nových maďarských občanů ze sousedních zemí,“ stojí v textu.

Přitom je lehce dohledatelné, že ústava se v Maďarsku změnila naposledy v roce 2011. Jediné pravdivé na celém textu je, že s účinností od roku 2014 se snížil počet poslanců na 199. Pravdivá je také nízká nezaměstnanost.

A jak je to s ostatními položkami? Podle EGAP.cz má Maďarsko veřejný dluh, který překračuje úroveň 20 % HDP a patří k nejvyšším v porovnání s ostatními státy regionu. Inflace v Maďarsku je v současné době jedna z nejvyšších v Evropě.

Není také pravdou, že do Maďarska se přestěhoval milion lidí. Maďarsko rozdalo pasy lidem žijícím v zahraničí. Za tento krok čelí kritice a následkem je i zpřísnění vstupu Maďarů do USA.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.