Na internetu najdeme spoustu dezinformací týkajících se plynu. Všechny se nějakou formou snaží podpořit myšlenku, že je možné odebírat plyn z Ruska ačkoliv hlavním plynovodem vedoucím přes Německo do České republiky už téměř měsíc žádný plyn neproudí.

Například web Nová republika Ivana Davida (SPD) tvrdí, že „premiér Fiala ale zapomněl občanům sdělit, že přečerpávaný kapalný plyn, kterému tak připíjel v holandském Eemshavenu, pochází fyzicky také z Ruska, byl zkapalněn ve stanici Jamal a bude nám americkými a holandskými rejdaři, majiteli zásobníků a německými překupníky prodáván za podstatně vyšší ceny, než jsme dostávali a mohli i nadále dostávat z Ruska napřímo.“

Jedná se samozřejmě o absolutní nesmysl. Jednak žádný levnější ruský plyn není k dispozici, za druhé se cena plynu řídí trhem a je jedno odkud je… A za třetí samozřejmě LNG plyn z Eemshavenu není ruským plynem z Jamalu. Tanker Murex byl naložen zkapalněným zemním plynem v terminálu Sabine Pass na pobřeží Mexického zálivu ve Spojených státech. Právě terminál Sabine Pass je znám tím, že odtud vyráží lodě se zkapalněným plynem vyrobeným z břidlic.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.