Především weby zabývající se střelectvím se šíří nepravdivé informace o incidentu v Kenoshe ve Wisconsinu, který se odehrál 25. srpna 2020. Podle těchto webů Kyle Rittenhouse zastřelil dva lidi a jednoho postřelil v sebeobraně. O Rittenhousovi mluvil také prezident Trump, když tvrdil, že „střílel až, když na něj silně zaútočili.“ Podle dostupných informací tomu však tak není a existuje důvodné podezření, že přinejmenším prvního muže bezdůvodně zabil a z tohoto důvodu je obviněný z vraždy 1. stupně. Tedy z vraždy, která je záměrná a promyšlená.

K první střelbě došlo na parkovišti. První zastřelený Joseph Rosenbaum (36 let) měl s Kylem Rittenhousem (17 let) konflikt už před tím, než byl zastřelen. Podle všech dostupných informací důvodem, proč Rittenhouse zastřelil Rosenbauma bylo, že na něj hodil plastový sáček, který ho navíc nezasáhl. Neměl tedy zápalnou láhev, jak tvrdí některé falešné zprávy. Je také pravdou, že šestatřicetiletý muž se sedmnáctiletému mladíkovi snažil zbraň sebrat. Rittenhouse zbraň držel nelegálně a vystřelil na Rosenbauma celkem čtyřikrát, čímž mu způsobil smrtelná zranění.

Plastový sáček, který byl “důvodem” ke střelbě

Ve videu je Rittenhouse slyšet, jak na svém mobilním telefonu říká: „Právě jsem někoho zabil.“  Následně se teenager snaží z místa zmizet, přičemž byl následně pronásledován skupinou lidí. Svědci říkají, že ti, kteří Rittenhouse pronásledovali, se ho snažili zastavit a křičeli, ať ho policisté zastaví, protože někoho zastřelil. Následně mladík zastřelil Anthony Hubera (26 let), který ho ohrožoval skateboardem v ruce. Následně se posadil a postřelil Gaiga Grosskreutze (26 let), který byl ozbrojen.

Rittenhouse se následně zastal prezident Trump. Weby zabývající se ověřování faktů hodnotí výrok prezidenta Trumpa jako falešný. Ke stejnému závěru došel i The New York Times. Kyle Rittenhouse je obžalovaný z dvojnásobné vraždy, pokusu o zabití a nedovoleného použití nelegálně držené zbraně. Obžaloba také připomíná, že ačkoliv Rittenhouse byl zdravotník, neposkytl prvnímu zastřelenému pomoc a místo toho telefonoval neznámé osobě.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com