Především prostřednictvím e-mailů je rozesílán údajný vtip, který měl nakreslit známý kreslíř Vladimír Renčín. Zfalšovaná kresba je sdílena i na Facebooku. Na obrázku Bůh s andělem pozorují dav lidí s transparentem: „Petr Pavel for president (česky Petr Pavel na Hrad)!“ Text pod obrázkem pak vyjadřuje reakci jedné z náboženských postav. „Nic o tom nevím, že by chtěli být presidenty. Nechcete si v Čechách nejdřív prolustrovat jejich minulost? Ještě máte do voleb dost času,“ říká.

Jenže Vladimír Renčín zemřel už v roce 2017. V té době byl Petr Pavel ještě nejvyšším vojenským představitelem NATO a rozhodně nemohl potvrdit to, že bude kandidovat na post prezidenta. Kandidaturu oficiálně potvrdil až 29. června 2022 s tím, že se o ni spekulovalo přibližně od roku 2020.

Web Hlídací Pes dohledal původ obrázku. Jednoznačný důkaz, že jde o nově upravenou kresbu, nabízí i porovnání s původními Renčínovými díly. Původní obrázky, z nichž je falzifikát poskládán, vypátral elektronický magazín o karikatuře e-Gag už v roce 2020. Zfalšovaný vtip je ve skutečnosti koláží dvou upravených Renčínových kreseb publikovaných v deníku Právo v roce 2009 a 2014.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.