S blížícími se volbami v USA se šíří vícero příspěvků, které se snaží poškodit kandidáty na prezidenta. Nyní se například šíří příspěvek tvrdící, že kandidátka Kamala Harrisová v roce 2011 srazila 13letou dívku a z místa nehody ujela. „V roce 2011 současné kandidátka na amerického prezidenta srazila 13letou dívku a z místa nehody ujela. V té době Kamala ještě byla kalifornskou generální prokurátorkou. Při uvedené nehodě srazila dva chodce a černou Alishu Brown. Řidička viděla, že oběť vyžaduje lékařské ošetření, ale z místa ujela. Dívka bude do konce života upoutána na invalidní vozík,“ stojí ve vylhaném příspěvku.

Ověřovatelé faktů z projektu Lead Stories zkontrolovali videosekvenci a zvukovou stopu pomocí nástrojů DeepFake-o-Meter a Resimitble AI, které pomáhají rozpoznat obsah generovaný neuronovými sítěmi. Využití obou služeb ukázalo, že video s vysokou mírou pravděpodobnosti bylo vytvořeno pomocí umělé inteligence.

Agentury Lead Stories a PolitiFact také požádaly sanfranciskou policii o komentář, kde k nehodě údajně došlo. Oddělení jim sdělilo, že nemají údaje o nehodě, ke které došlo v roce 2011 na určeném místě. Ověřovatelé faktů také nenašli v tehdejším kalifornském tisku žádné poznámky o nehodě popsané ve videu.

Neexistují tedy žádné důkazy, že Harrisová v roce 2011 v San Franciscu srazila chodce, z nichž jeden byl vážně zraněn a upoután na invalidní vozík. Primárním zdrojem informací je anonymní stránka, která napodobuje kalifornská média a která byla vytvořena pouhé dva týdny před zveřejněním této “senzace”. Videorozhovor s obětí mohl být vygenerován neuronovou sítí a všechny ostatní ilustrace použité v článku a videu jsou obrázky, které jsou ve veřejné doméně a nesouvisejí přesně s údajnou nehodou.

Zdroj: Provereno


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.