Na Facebooku se momentálně šíří údajný citát Jima Cerreyho týkající se pandemie COVID-19. „Virus prokázal, že celý svět lze snadno manipulovat prostřednictvím strachu, jednoduché kontroly masmédií, akademickou obcí a medicínou.“ Má znít citát oblíbeného herce.

Známý americký herec však slova o manipulaci světa virem nikdy neřekl. Neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že učinil údajný komentář, a jeho zástupce řekl agentuře AAP FactCheck, že prohlášení bylo nepravdivě připsáno Carreymu.

Text s výše uvedenými slovy se šíří už od 10. března. Byl sdílen více než 143 000krát, nebylo však v něm předtím nikdy uvedeno, že se jedná o citát Jima Cerreho. Carreyho manažerka Marleah Leslieová v e-mailu pro AAP FactCheck uvedla, že toto prohlášení neučinil. „Citát, na který odkazujete, neudělal můj klient Jim Carrey,“ uvedla.

Carrey naopak ve veřejných vyjádřeních vyjádřil své znepokojení nad virem a vyzval k přijetí dalších opatření ke snížení počtu obětí, což je v rozporu s údajnou citací. Vytvořil několik uměleckých děl a karikatur kritizujících chování prezidenta Trumpa k pandemii (zde, zde, zde) a opakovaně tweetoval své obavy z rostoucího počtu obětí COVID-19 v USA (zde, zde a zde). V článku zveřejněném v The Atlantic v září Carrey kritizoval exprezidenta Trumpa a Republikánskou stranu za to, že během pandemie neposlouchali vědce.

Zdroje: AAP,  Polícia SR


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.