V souvislosti s protiteroristickou operací Izraele na území Gazy se začínají objevovat zprávy, že údajně Jemen vyhlásil Izraeli válku. V českém prostředí nesmysl šíří například AC24 nebo AKTU News.

Ve skutečnosti šlo o prohlášení Houthiů. Ty ovšem nejsou považováni za oficiální vládu Jemenu. Mezinárodně uznávaná jemenská vláda, podporovaná Saúdskou Arábií, nevyhlásila Izraeli válku. A i přestože se Houthiové přihlásili k odpovědnosti za několik útoků, ani oni nevyhlásili oficiálně válku Izraeli.

Jemenská mezinárodně uznávaná vláda odsoudila izraelské bombardování v prohlášení v arabštině a vyzvala k okamžitému příměří, které by umožnilo humanitární pomoci dostat se do Gazy. Neslíbila však žádný zásah ani nevyhrožovala provedením útoků.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.