Na Facebooku se ve velkém šíří hoax o tom, že Izrael bude pokutovat za vyvěšení ukrajinské vlajky. Těm, kdo umístí vlajku na svůj dům, prý hrozí vysoká pokuta. Záměrem tohoto hoaxu šířeného zejména na Facebooku je navodit dojem, že Ukrajina už leze každému na nervy. Žádný takový zákon ovšem izraelští zákonodárci nepřijali. Fakt, že se za ukrajinské vlajky pokutovat nebude, potvrdilo slovenské velvyslanectví v Tel Avivu, jakož i izraelské Ministerstvo zahraničních věcí.

„Nedokážeme si představit, že by něco takového vůbec mohlo být v Izraeli pravdou. Podle posledního průzkumu až 76 procent tamních obyvatel podporuje ve válce Ukrajinu, zatímco za podporu Ruska je pouhých 10 % z nich. Izrael zároveň odsoudil ruskou agresi na Ukrajině i v rezoluci OSN. Izrael a Ukrajina udržují korektní diplomatické vztahy ve více oblastech, včetně obchodu, kultury a vědy. Na mezinárodní úrovni zastupují podobné zájmy. Je proto absolutní nonsens, že by Izrael nějakým způsobem pokutoval lidi za to, že chtějí vyjádřit podporu napadené zemi,“ konstatuje slovenská policie.

Každopádně to, že věc není pravdou potvrdilo slovenské policii izraelské Ministerstvo zahraničních věcí.

Zdroj: Polícia SR


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.