I v českém prostředí se šíří zpráva, že ukrajinský prezident „Volodomyr Zelenskyj teď chce natočit velkolepý film o sobě.“ Podle příspěvků má film stát 115 milionů dolarů, film bude věnován Zelenského životní cestě, od komika po prezidenta Ukrajiny. K natáčení filmu se měl vyjádřit i Chuck Norris nebo Dolph Lundgren. Film má údajně produkovat Paramount a režírovat James Mangold. Jenže vše je výmysl.

„Paramount Pictures nechystá film o Zelenském s rozpočtem 115 milionů dolarů. Autoři tohoto padělku vytvořili falešnou webovou stránku maskovanou jako americké médium a vytvořili falešný účet neexistujícího hollywoodského producenta, aby oznámili falešný projekt. Neznámé osoby si také objednaly dvě videa od celebrit za 800 dolarů a vydávaly je za výzvy Zelenskému,“ píše web Provereno.

A jak k zjištěním přišel? „Autoři většiny příspěvků o údajném filmu odkazují na článek na webu New York News Daily, který vyšel 28. února 2024. Za prvé, nepodařilo se nám najít žádné informace o tomto údajně americkém médiu a web neuvádí žádné účty na sociálních sítích. Sekce “O nás” tvrdí, že New York News Deaily vznikl v roce 1975, ačkoli doména byla zaregistrována až 18. ledna 2024.  Podle všeho se jedná o uměle vytvořené médium bez žádné minulosti. Producenta Briana Wilsona také nikdo nezná a účet na sociální síti X měl do zveřejnění zprávy 85 sledujících. Vyjádření Norise a Lundgrena jsou na videích zakoupených prostřednictvím služby Cameo, kde si každý může objednat krátký videopozdrav od mnoha hvězd. Norris i Lundgren jsou na této platformě uvedeni, přičemž aplikace stojí 450 a 350 USD. 115 milionů dolarů je působivý rozpočet na životopisný film i na hollywoodské poměry, ale o tomto projektu o Zelenském nenapsal ani jeden web věnující se filmům,“ zjistil ruský fact-checkingový web Provereno.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.