I do českého prostředí prorazil hoax o tom, že šéf Pfizeru prý prohlásil, že jeho snem je snížit populaci lidí o 50 % do konce roku 2023. Ve skutečnosti se jedná o úmyslně sestříhané video.

Nahrávka, která se šíří, pochází z rozhovoru mezi šéfem společnosti Pfizer během posledního Světového ekonomického fóra v Davosu s jejím zakladatelem Klausem Schwabem. Akce se konala 25. května 2022. Celý rozhovor, který trvá 33 minut, si můžete poslechnout na YouTube a na webu Světového ekonomického fóra.

A jak tedy zní citát bez střihů? „Myslím, že tohle je opravdu splněný sen, který jsme měli společně s mým manažerským týmem, když jsme začínali v roce 2019. V prvním týdnu jsme se sešli 19. ledna (2019) v Kalifornii, abychom si stanovili cíle na dalších pět let. Jedním z nich bylo snížit počet lidí na celém světě, kteří si nemohou dovolit naše léky, o 50 % do roku 2023. Myslím, že dnes se ten sen stává skutečností,“ odpověděl Bourla na Schwabův dotaz ohledně dostupnosti léků v rozvojových zemích. Záznam si můžete poslechnout v čase ve 2:33-3:02 v záznamu na kanálu YouTube. Bourla tedy jednoznačně mluvil o dostupnosti léků společnosti Pfizer. Část o lécích byla však dezinformátory úmyslně vystřihnuta.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.