Na sociálních sítích se od poloviny září šíří alarmující tvrzení o tom, že Evropská unie „nařídila vypnout lidem elektřinu“ na 3 až 4 hodiny denně a nepoužívat více elektrických spotřebičů najednou. S tvrzením přišel dezinformační web CZ24.NEWS a převzali ho další. Například Pokec 24 nebo velmi bizarní web Michal a Petr (MaP). Články jsou sdílené i na Facebooku.

Jedná se však samozřejmě o dezinterpretaci nezávazného návrhu opatření na šetření energiemi, se kterým Evropská komise přišla v reakci na přerušené dodávky plynu z Ruska. Podle odborníků žádné „vypínání elektřiny” domácnostem nehrozí.

Podle zavádějícího příspěvku vydala EU „nařízení”, jemuž se musí všechny členské země podrobit. „Elektřina se má lidem vypínat na 3 až 4 hodiny denně”, tvrdí příspěvek „aby si už žádný občan nemohl dovolit mít doma zapnuté dva elektrické spotřebiče”.

Evropská komise však nikomu nic nenařídila, jak AFP potvrdila mluvčí EK Magdalena Frouzová. „Tato dezinformace se nejspíš šíří na základě aktuálního návrhu Evropské komise na nařízení Rady o nástroji pro mimořádné situace”, který však „ještě musí schválit členské státy”, sdělila nám Frouzová v e-mailu 21. září 2022.

návrhu pod otázkou „Jak by měly členské státy svou poptávku po elektřině snížit?” skutečně stojí, že „by se členské státy měly snažit zavést opatření ke snížení celkové spotřeby elektřiny nejméně o 10 %” s tím, že se jedná o dočasné opatření do 31. března 2023. Konkrétně by se toho mělo dosáhnout povinným snížením spotřeby elektřiny ve vybraných hodinách cenové špičky o 5 %, přičemž by se jednalo v průměru o 3 – 4 hodiny denně. O konkrétních hodinách by si každá členská země rozhodla sama.

Evropská komise tedy v textu navrhuje pouze relativně malé snížení spotřeby elektřiny na 3-4 hodiny denně, nikoliv její naprosté „vypnutí”.

„Klíčové je v tom návrhu to, JAK mají členské státy spotřebu snížit: mají si opatření ustanovit dle svého uvážení,” napsala Frouzová. „Nadlehčeně si dovolím napsat, že tak nejspíš neučiní tím, že by požádaly občany, aby vypnuli elektřinu nebo jim ji dokonce vypínaly samy,” dodala.

V samotném textu návrhu stojí, že členské státy si „mohou samy zvolit vhodná opatření k dosažení předpokládaného snížení poptávky, za předpokladu, že budou v souladu s příslušnými pravidly EU v oblasti hospodářské soutěže a trhu s elektřinou”. Ministři členských zemí mají návrh EK na snížení rostoucích cen energií posoudit do 30. září.

V textu sdíleném na sociálních sítích stojí, že v důsledku opatření EK „když perete, nebudete smět vařit, ani koukat na televizi, ani poslouchat rádio, ani mít zapnutou ledničku nebo bojler na ohřev vody”.

To je ovšem podle odborníků, na které se AFP obrátila, naprostý nesmysl.

„Průměrná domácnost má průměrnou spotřebu okolo 200W, ve špičkových hodinách třeba 600W” takže „snížení špičkové spotřeby o 5% znamená snížení špičkové spotřeby takové domácnosti o 30W, což je například příkon nabíječky jednoho moderního úsporného notebooku,” said Jan Krčál, analytik sdružení Fakta o klimatu, v e-mailu 23. září 2022.

Podle Krčála je nepravděpodobné, že by veškerou zátěž úspor spotřeby nesly domácnosti. Ovšem i kdyby k tomu došlo, „tak se nedá čekat, že by byly formou zákazů a vypínání elektřiny”.

S tím souhlasí i Jiří Gavor, zakladatel energetické společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií. „Maloodběratelé, s výjimkou otopných sazeb, nejsou regulovaným odběrem,” sdělil nám v e-mailu 23. září 2022. „Řeči, že budeme moci ve špičkách používat jen jeden elektrický spotřebič, jsou jasnou dezinformací.”

Více v článku AFP


author