Na Facebooku se opět šíří, že malé odfrknutí sopky Etna způsobilo uvolnění do ovzduší více oxidu uhličitého než vypustilo lidstvo za celou historii. Podle autorů je to důkaz zeleného podvodu a toho, že ekologická opatření jsou k ničemu.

Na ilustrační fotografii použité v českých příspěvcích je skutečně zachycena sopka Etna, a to během výbuchu v únoru 2021, jak zjistila agentura AFP pomocí zpětného vyhledávání. Odborníci však pro AFP vysvětlili, že bez ohledu na aktivitu Etny je celosvětový roční objem emisí CO2 pocházející ze sopek řádově nižší než objem antropogenních emisí, tzn. emisí vyprodukovaných člověkem.

„Roční emise CO2 spojené s fosilními palivy a lesními požáry jsou 40 až 100krát vyšší (v závislosti na daném roce) než všechny emise ze sopek dohromady,“ uvedla 26. května 2023 pro agenturu AFP Cathy Clerbaux, ředitelka výzkumu v Národním centru pro vědecký výzkum (CNRS) v Paříži.

Ve studii z roku 2019 Deep Carbon Observatory uvádí, že sopky sice přispívají ke globálním emisím CO2, ale sopečné emise jsou mnohem nižší než emise způsobené člověkem. Roční objem emisí CO2 uvolněných sopkami (aktivními i spícími) představuje podle těchto dat v průměru 280 až 360 milionů tun CO2 ročně.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.