Prokremelští aktivisté a další dezinformátoři se snaží dokázat to, že za sabotáží plynovodu Nord Stream stojí západ (samozřejmě nejčastěji USA) popřípadě Ukrajina nejrůznějšími způsoby. Rozšířila se také zpráva, podle které „hlavní vyšetřovatel výbuchů na Nord Stream náhle zemřel ve svém domě.“ Má se jmenovat Erik Olsen. Problém je, že Erik Olsen nevyšetřuje výbuchy a je naživu.

Věci se věnoval Jaroslav Krupka z Deníku.cz. „Celou kauzu se pokusil ověřit zpravodajský a analytický web Asia Markets. Právě ten poukázal mimo jiné na to, že Remco Van Velzen svůj příspěvek, jehož printscreen se šíří, mezitím ze svého twitterového účtu odstranil. Existuje vůbec nějaký Erik Olsson nebo Erik Olsen či Ollsen, který by mohl mít něco společného s vyšetřováním havárie plynovodu Nord Stream? Zatím to tak příliš nevypadá.

Pod jménem Erik Olsson nabízí vyhledávač Google na prvních místech představitele švédské realitní společnosti, nabízející pomoc s prodejem a koupí nemovitostí ve třech švédských městech, konkrétně ve Stockholmu, Göteborgu a Malmö. Dále již zesnulého švédského herce, a konečně více než osmdesátiletého švédského zločince Jana-Erika Olssona, což byl hlavní viník loupeže na náměstí Norrmalmstorg ve Stockholmu v roce 1973, z níž vzešel termín Stockholmský syndrom. Žádného představitele švédské prokuratury, policie či soudnictví.

A pokud jde o jméno Erik Olsen, je to ještě zajímavější. Jeden Erik Olsen, který se věnuje mořskému výzkumu, totiž opravdu existuje. Jenže je naživu a s vyšetřováním havárie Nord Streamu nemá nic společného,“ zjistil Deník.cz.


author