V noci 26. března poblíž amerického města Baltimore ztratila kontejnerová loď Dali kontrolu a narazila do pilířů mostu Francis Scott Key Bridge, což vedlo ke zřícení mostu. Ve stejný den se v ruskojazyčné části internetu začala šířit informace, že kapitán lodi v době katastrofy byl občanem Ukrajiny. Napsaly to například Lenta.ruRossijskaja gazetaGazeta.ru a Vesti.ru. Totéž se následně začalo šířit na Facebooku a to i v českém prostředí. „Kapitán lodi, co včera porazila most v USA, je Ukrajinec,“ stojí například v příspěvku Radka Havla. Podobných příspěvků je více.

Jedná se přitom o absolutní nesmysl. Kapitánem lodi, která ztroskotala na baltimorském můstku, rozhodně nebyl Ukrajinec. Nákladní loď Dali plující pod singapurskou vlajkou měla kompletně indickou posádku vč. dvou kapitánů. Uvedla to společnost Synergy Group, která loď vlastnila. K dezinformaci došlo tak, že někdo rozklikl životopis námořníka ukrajinského původu a zjistil, že muž s ukrajinským občanstvím pracoval na lodi, která narazila do zmíněného mostu. Pracoval na lodi však v roce 2016. „Informace o ukrajinském kapitánovi kontejnerové lodi Dalí tedy není pravdivá – námořník, jehož fotografie koluje po internetu, na tomto plavidle naposledy pracoval v roce 2016,“ konstatuje ruský fact-checkingový web Provereno, který se dezinformací detailně zabýval.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.