Zdá se, že někteří lidé mají potřebu na lidi z Ukrajiny svést úplně vše. V pátek ráno policie zasahovala na litvínovském gymnáziu, protože tam vnikla neznámá osoba. Policie budovu evakuovala, pachatele pak našla v nedalekém supermarketu.

Mezitím se však na sociálních sítích začala šířit dezinformace, že pachatelem byl 20letý Ukrajinec. „Žádný cvičení 20 letej Ukrajinec se zbraní na gymplu, už se tam 2x střílelo,“ vymyslel si uživatel Miroslav T. Server iROZHLAS.cz zjišťoval, odkud lživou informaci získal. „Říkalo se to přímo na místě,“ odpověděl. „Informaci o tom, co se tam stalo, jsem měl od člověka, který tvrdil, že mu to sdělil příslušník kriminální policie, se kterým se zná,“ tvrdil. Policie ale obě informace označila za nepravdivé. „Zabýváme se nepravdivou informací, která koluje na sociálních sítích. V komentáři sdíleného příspěvku je uvedeno, že zadržená osoba je 20letý Ukrajinec se zbraní. Pisatel také uvádí, že se na gymnáziu již dvakrát střílelo. Tyto informace se nezakládají na pravdě,“ řekl policejní mluvčí Václav Krieger.

Do budovy gymnázia v Litvínově vnikl neznámý muž podle informací Radiožurnálu už ve čtvrtek večer. V pátek ráno ji pak podle kamerových záznamů opustil. Pachatel byl pod vlivem drog a problémy se zákonem měl již v minulosti. „Jednalo se o prostého ranního zloděje, či poškozovatele cizí věci, a to v důsledku návykových látek, co se vloupal do budovy a studenti jej spatřili,“ uvedla pro server Seznam Zprávy mostecká okresní státní zástupkyně Naďa Voláková.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.