Koronavirová varianta omikron dokáže obejít imunitu očkovaných 2,7krát až 3,7krát snadněji než předchozí převažující varianta delta. Ukazuje to dánská studie z Kodaňské univerzity, dánského statistického úřadu a sérologického institutu SSI. I v českém prostředí však je studie špatně interpretována (1, 2). Podle některých příspěvků „pokud uběhlo od vašeho očkování více než 3 měsíce, tak máte výrazně vyšší pravděpodobnost, že omikron chytíte, než pokud jste se nenechali naočkovat vůbec.“ Tento závěr je však chybný.

Příspěvky obsahují snímek dat z dánské studie, který ukazuje, že po 91–150 dnech účinnost vakcíny Pfizer a Moderna Covid-19 proti variantě omikron klesne pod nulu, což znamená, že bylo infikováno více očkovaných než neočkovaných účastníků. Studie měla za cíl určit účinnost injekcí Pfizer a Moderna proti variantě omikron až pět měsíců po úplném očkování. Nalezl se „důkaz ochrany proti infekci variantou omikron“, ale tato účinnost je „výrazně nižší než proti infekci delta a během několika měsíců rychle klesá“. Autoři dodali, že účinnost „je obnovena po přeočkování“ a říkají, že jejich „zjištění zdůrazňují potřebu masivního zavedení očkování a přeočkování“.

Vyšší výskyt u očkovaný je z toho důvodu, že v Dánsku je očkováno 78 % lidí. „Neexistuje žádná vakcína, která by vyvolala větší riziko (infekce). To není pravda, je to biologický omyl. Vakcíny nemusí být účinné… Ale to neznamená, že zvyšují riziko,“ řekl Alexandre Naime, vedoucí oddělení infekčních chorob Státní univerzity Sao Paolo v Brazílii.

Richard Kennedy, spoluředitel výzkumu vakcín na Mayo Clinic, také odmítl myšlenku, že vakcíny zvyšují pravděpodobnost infekce. „Neexistuje žádný racionální biologický důvod, aby vakcína měla 55,2% (Pfizer) nebo 36,7% (Moderna) účinnost 30. den a poté o 60 dní později zvýšila vaši náchylnost k nemocem.“

Zdroj: AFP


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.