Facebookem se momentálně šíří další lež a to, že nám Německo údajně přeprodává plyn více než třikrát dráž, než ho nakupuje. Příspěvky mají tisíce sdílení, ale s realitou nemají nic společného. Jiný příspěvek dokonce tvrdí, že Česko plyn kupuje více jak desetinásobně dražší.
Například největší dodavatel zemního plynu českým zákazníkům innogy Energie nakupuje plyn hlavně prostřednictvím společností MVM CEEnergy CZ a RWE Supply and Trading. Pro vysvětlení: maďarský elektrárenský podnik MVM je současným a německé RWE bývalým vlastníkem české skupiny innogy. Pražská plynárenská nakupuje převážně u velkých energetických dodavatelů. Od Gazpromu nenakupuje vůbec, na burzách jen v řádu nižších jednotek procent. Také ČEZ uvádí, že nakupuje od různých obchodníků a na energetických burzách. Podle údajů Českého statistického úřadu se loni dovezl zemní plyn v hodnotě zhruba 76 miliard korun, z toho bylo 81 procent z Ruska a 18 procent Německa. To přitom těží jen minimální objemy plynu, muselo se tedy jednat o reexport dodávek z jiných zemí.
Plyn tedy Česku neprodává Německo, ale surovinu jim prodávají různé zahraniční společnosti, například Uniper, RWE Supply & Trading, Engie nebo MVM CEEnergy CZ, ale fyzicky jde o dodávky z Ruska.
Rozhodně však nelze říci, že německé společnosti nám přeprodávájí plyn výrazně dráž. Ostatně, například RWE má svou společnosti i v Česku: innogy. Vše závisí na tržních cenách. Ceny se neustále mění a vše závisí hlavně na tom, v jakém množství Rusko do Evropy plyn dodává. Cena plynu ve světě se loni na podzim začala prudce zvyšovat, jak se začaly obnovovat ekonomické aktivity dříve citelně utlumené kvůli pandemii. Cena pro evropský trh se postupně vyšplhala nad 180 eur (4470 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ceny plynu v posledních týdnech výrazně kolísají. Před koncem roku se po výstupu na rekord začaly rychle snižovat, až se dostaly k 80 eurům za megawatthodinu. K přechodnému poklesu cen přispěl i fakt, že se na lodích do Evropy začal více dovážet zkapalněný zemní plyn (LNG) ze Spojených států.
Cena plynu pro koncové příjemce se momentálně pohybuje od 15 do 20 Kč za m3. V Německu se pohybují od 16 do 24 Kč za m3. Samozřejmě fakt, že čeští distributoři kupují plyn od zahraničních firem znamená, že tyto firmy si účtují určitou marži. Ta však rozhodně nejde do stovek procent, jak tvrdí příspěvky.