I české konspirační weby (1, 2) přišly s šokující zprávou, že americký multimiliardář a filantrop Bill Gates byl zatčen americkou armádou. Problém je, že se zprávou přišel web Real Raw News. Ten na své stránce má jasně uvedeno, že jeho zprávy obsahují „humor, parodii a satiru“.

Bill Gates je „překvapivě“ i po údajném zatčení aktivní na sociální síti Twitter. V USA se nesmysl rozšířil natolik, že ho vyvracela i agentura Reuters nebo fact-checkingový projekt PolitiFact. Zpráva už sama o sobě je nesmyslná. Americká armáda nemá právo zatýkat nikoho kromě vojáků.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.