Na Facebooku se momentálně opět šíří údajný citát, ve kterém Trump vyzdvihuje sílu Ruska. Například Manifest.cz ho šíří jako aktuální, ačkoliv na Facebooku koluje nejméně od 7. listopadu 2022 a například z tohoto účtu má text 3 tisíce sílení. „Pravdou je, že nikdo nemá sílu porazit Rusko. Rusko je jediná země, která může bojovat až do samého konce, pokud začne válka. Má všechny potřebné zbraně pro apokalypsu, i globální. Když Rusko zmáčkne červené tlačítko, celá planeta může prostě zmizet ve vesmíru. To, co Rusko začalo na Ukrajině, není válka, ale vojenská operace,“ stojí v jeho údajném projevu, který však nikdy nezazněl.

Už v roce 2022 jsme se snažili údajný projev Donalda Trumpa dohledat. Žádný z vyhledávačů podobný projev nenašel. 7. listopadu bylo období krátce před volbami do kongresu. Donald Trump se v té době soustředil na tamní politiku, aby se pokusil porazit demokraty a ztížil tak projednávání zákonů Joe Bidenovi. To se mu podařilo jen částečně. Účastnil se také výročního kongresu amerických konzervativců (CPAC). Na kongresu však o ničem podobném nemluvil.

Trump v minulosti opakovaně zmiňoval ruské jaderné zbraně. Po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 Trump mj. mluvil o svých dřívějších rozhovorech s Vladimirem Putinem, který před ním údajně opakovaně zmiňoval ruské jaderné schopnosti. Podle Trumpa je taková argumentace nepřípustná, a výhružně dokonce poznamenal, že pokud by Putin ´ještě jednou zmínil slovo jaderné, tak je tam pošleme (americké jaderné ponorky k ruskému pobřeží, pozn. Demagog.cz) a budeme plout tam a zpět kolem pobřeží´ Trump tedy zjevně ve srovnání s USA nepovažuje Rusko kvůli jeho jaderným schopnostem za neporazitelné, nebo dokonce za jedinou zemi, která může bojovat až do samotného konce,“ všiml si postojů Trumpa Demagog.cz. Analytici fact-checkingového webu si také všimli, že Trump situaci na Ukrajině opakovaně veřejně označil za válku, mj. když tvrdil, že pokud by byl prezidentem, válku by ukončil do 24 hodin.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.