Stejně jako v České republice vloni, rovněž na Slovensku se nyní šíří přípěvky, které odrazují před zvolením „liberálního“ kandidáta, protože by prý vyslal vojáky na Ukrajinu. Přitom stejně jako v České republice, ani na Slovensku k tomu nemá prezident pravomoci.

ĽUDIA ZAMYSLITE  ČI CHCEŠ ABY TVOJ  BRAT OTEC VNUK  SYN ŠIEL BOJOVAŤ  VOĽBOU TOHOTO ČLOVEKA  TO BUDE REALITA  PRÍKAZ Z EU  NEDOPUSŤ ABY TI MANŽEL  SYN ODIŠIEL NA ISTÚ SMRŤ,“ stojí v příspěvku, který má tisíce sdílení, přičemž na fotce je Ivan Korčok.

„Ivan Korčok je v podpoře Ukrajiny důsledný. Jeho protikandidát, předseda parlamentu Peter Pellegrini, kandiduje s podporou vlády premiéra Roberta Fica, který používá proruskou rétoriku a vyzývá k míru s Ruskem. Dotyčný příspěvek je však zavádějící, protože naznačuje, že o vyslání vojsk do zahraničí rozhoduje pouze prezident. Ve skutečnosti je toto rozhodnutí přijímáno výhradně parlamentem na návrh vlády nebo samotnou vládou.

„Podle čl. 86 písm. l) Ústavy Slovenské republiky může Národní rada Slovenské republiky, tj. Parlament, “vyjádřit souhlas s vysláním ozbrojených sil mimo území Slovenské republiky”. Článek 119 písm. o) a p) dále stanoví, že vláda může rozhodnout o vyslání ozbrojených sil mimo území Slovenské republiky a to buď pro účely humanitární pomoci, vojenských cvičení nebo mírových pozorovatelských misí. Může vyslat rovněž v případě “plnění závazků vyplývajících z mezinárodních smluv o společné obraně proti útoku po dobu nejvýše 60 dnů”. V případě vyslání na delší dobu je nutný souhlas parlamentní většiny,“ dohledala paragrafy AFP.

S podobnými nepodloženými tvrzeními namířenými proti Korčokovi během prezidentské kampaně přišlo i několik koaličních politiků. Ve videu na Facebooku z 26. března Fico popsal Korčoka jako “válečného štváče, který bez váhání podpoří vše, co mu Západ nařídí, včetně zatažení Slovenska do války”. Vyzval voliče, aby si vybrali “umírněného” Pellegriniho.

Korčok opakovaně popřel, že by měl takový úmysl (zdezdezdezde). Na otázku RTVS 15. března, zda by souhlasil s vysláním slovenských vojsk na Ukrajinu, odpověděl: “Nevidím vůbec žádný důvod.”

  1. března v televizní debatě před prvním kolem sám Pellegrini potvrdil (archiv),že: “Rozhodnutí o vyslání vojsk do této země navrhuje vláda a rozhoduje o něm parlament.”
  2. Zdroj: AFP

author