Slovenskem se šíří nechutný hoax, ve kterém se uvádí, že 33letý Tomáš Fulier zemřel těsně po aplikaci vakcíny proti COVID-19. Rodina to odmítla a zvažuje trestní oznámení.

S příspěvkem přišla uživatelka Facebooku Eva Mrazíková. Příspěvek má přímo stovky a jako screenshot tisíce sdílení. Okolnosti smrti si však zcela vymyslela. „Na základě informací od příbuzných uvedená osoba zemřela dne 10.11. v nemocnici, den poté, co došlo k infarktu a krvácení do mozku (mrtvici). Navzdory snaze lékařů se kritický stav nezměnil a došlo k úmrtí. Osoba byla podle svých příbuzných očkována na jaře, test v sanitce ukázal negativní výsledek. Úmrtí osoby nemělo nic společného s očkováním. Pozůstalí jsou velmi rozzlobení, že se na antivakcinační kampaň zneužívá jméno jejich příbuzného. Přitom teprve dnes je pohřeb. Hoaxéři nemají žádnou úctu k lidskému životu. Je to naprosto morální dno, kdy rodina kromě nezbytností ohledně poslední rozloučení musí řešit komentáře na internetu,“ uvedla Policie SR.

„Rodině jsme doporučili podat trestní oznámení, aby Policie SR mohla oficiálně prověřit, zda šlo či nešlo o trestný čin. Rodině ještě jednou vyjadřujeme upřímnou soustrast. Věříme, že takové odporné jednání na sociálních sítích nenaruší jejich smutek za mladým člověkem. Chceme jim zároveň poděkovat za rychlou spolupráci, bez které bychom tento hoax nedokázali tak promptně vyvrátit,“ doplnila slovenská policie.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.