Na Facebooku se opět šíří příspěvky, že na Sibiři prý našli 120 miliard tun ropy a plynu. Příspěvky odkazují na projekt Vostok Oil. „Amerika je v totálním srabu a bude do několika let nulou. Proto její byznys má záchvat!!! Ruská federace našla za polárním kruhem na Taimyru díky tajícímu premafrostu v okolí okrajových moří Severního ledového oceánu 120 miliard tun ropy a plynu. Tato kvalitní “sladká” ropa prý dokonce údajně překonává kvalitou i ropu Brent a ESP! Má jen 0,05 % síry, proto je vhodná pro výrobu nafty s nízkouhlíkovou stopou. Je tam tolik ropy, že není vůbec nutné dělat jakákoliv světová opatření proti jejímu nedostatku. Proto Ruská Federace rozjela veliký projekt VOSTOK OIL a byla pro tento projekt založena společnost Rozněft,“ stojí v textu.

Realita je však jiná. Samotní Rusové nejsou tak optimističtí jako autor textu. „Nejde přitom o nic malého, jen předpokládané zásoby ropy Rosněfť odhaduje na šest miliard tun (po započtení kondenzátu). Půjde tak, podle samotné společnosti, o nutnost postavit patnáct průmyslových městeček s infrastrukturou, zdroj energie o velikosti 2000 MW, přepravní kapacity, a to jak potrubí, či přístav pro vývoz až 115 milionů tun ropy ročně (pro srovnání je možné uvést, že Česká republika dováží zhruba nějakých 5,5 milionu tun), tak i třeba dvou letišť pro obsluhu obyvatel těchto městeček,“ psalo se v roce 2020, tedy v době, kdy se příspěvek začal šířit řetězovými e-amily.

Ještě menší zásoby odhaduje samotná společnost. Oficiální stránky projektu Vostok Oil zásoby odhadují na 2,6 miliardy. Čepelka podotýká, že všechny průzkumy mají pouze pravděpodobnostní dimenzi. Vysokým počtem nalezišť si však podle něj můžeme být téměř jistí. Vyprodukovaná ropa poputuje především na asijský trh. „Logisticky dává daleko větší smysl exportovat tuhle produkci na Východ – na japonský, jihokorejský či čínský trh,“ pro Ověřovnu vysvětluje analytik Michal Čepelka.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.