Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) zveřejňuje Výroční zprávu o činnosti útvaru za rok 2018. Ve zprávě varuje před dezinformačními weby. Upozorňuje, že působí na radikalizaci jednotlivců, u některých se mohou projevovat násilné tendence. Naráží tak například na případ Jaromíra Baldy.

„Do budoucna byla jako hrozba vyhodnocena činnost tzv. alternativních médií, která mohou výrazně podporovat vyhraněnost a radikální názory svých adresátů. Velmi často je patrná určitá míra synergie mezi alternativními médii a populistickými subjekty, které vzájemně sdílejí stejná témata i názorové postoje. Obsah obvykle tvoří různé domněnky, které jsou prezentovány jako fakta či konspirační teorie. Často se rovněž objevují i příspěvky balancující na hranici trestněprávní odpovědnosti ve smyslu šíření poplašných zpráv, podněcování k nenávisti, hanobení nebo popírání holocaustu. Řada těchto alternativních médií neskrývá svůj nekritický postoj vůči Ruské federaci, konfliktu na Ukrajině a anexi Krymu. Obdobně je tomu i v oblasti politického extremismu v souvislosti se vznikem a působením radikalizovaných jednotlivců a skupin, u nichž se mohou projevovat násilné tendence,“ píše se ve zprávě Policie České republiky.

„Kriminalisté sekce terorismu a extremismu NCOZ SKPV v roce 2018 podali státnímu zástupci návrh na podání obžaloby jedné osoby. V lednu roku 2019 byl pachatel Městským soudem v Praze (dále jen „MS“) odsouzen ke čtyřem letům odnětí svobody pro trestný čin teroristický útok dle § 311 trestního zákoníku. Trestná činnost spočívala v úmyslném pokácení stromů na regionálních tratích na Mladoboleslavsku a byla spojena s šířením výhrůžných letáků. Obě akce měly vyvolat dojem, že se jedná o útok ze strany džihadistické militantní skupiny. Pohnutky a motivy pachatele potvrzují skryté hrozby a rizika spojená s šířením dezinformací, vč. mobilizačních kampaní některých politických hnutí, které jsou založeny na vytváření atmosféry strachu, hrozeb z určitých skupin obyvatel a šíření nenávisti,“ připomíná Národní centrála proti organizovanému zločinu případ Jaromíra Baldy.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.