Uživatelům na Facebooku se nyní zobrazuje sponzorovaná reklama společnosti Zapper centrum Václava Vaška z Kladna. Reklama láká na přístroj Elzapp set za neuvěřitelných 19 500 Kč. Firma láká na působení frekvencí, které prý jsou schopné zničit viry a bakterie. Že se jedná o podvod, se psalo už v roce 2012.

„Ministerstvo zdravotnictví důrazně varuje před používáním přístroje ZAPPER. Výrobce jeho prostřednictvím slibuje vyléčení desítek nemocí, od těch lehkých jako třeba opar až po těžké nemoci jako jsou nádorová onemocnění. Výrobek ale není schválený jako zdravotnická potřeba a podle ministerstva může naopak lidem uškodit,“ psal web Tn.cz v roce 2012. „Na základě posouzení ministerstva zdravotnictví nebyl tento přístroj potvrzený jako zdravotnický, a proto mu byl odebrán certifikát,“ řekla tehdy mluvčí České obchodní inspekce Jana Jelínková. Inspekce proto přístroj zařadila mezi klasické elektrické výrobky, jako je fén, nebo vysavač. Ty také neléčí.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zaznamenala další případy zneužívání obav veřejnosti v souvislosti s šířením onemocnění COVID-19 některými prodejci doplňků stravy na internetu. Například v e-shopu na webu www.parazitivnas.cz firma Zapper-Club s.r.o. nabízela „Imunitní balíček ANTI-COVID-19“, uvedla SZPI. Další prodejce podle inspekce po internetu na stránkách www.biobeauty.cz nabízel potraviny a doplňky stravy jako „dračí krev” v prodejní podkategorii nazvané koronavirus. Za společností Zapper Club pro změnu stojí Filip Turek a Tereza Turková.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com