Web Britské listy zveřejnil 14. srpna 2020 pod názvem „O požáru v Bohumíně a o rasismu některých Čechů“ rozhovor svého šéfredaktora Jana Čulíka s Fabianem Golgem, novinářem brazilského původu, který už léta působí i v Česku.

Čulík uvádí rozhovor připomínkou nechutného textu Radka Veličky o obětech zákeřného útoku. Následuje vlastní rozhovor, v němž Golgo vzpomíná na své působení během olympijských her v Atlantě v roce 1996, kdy se v rámci své činnosti producenta pro CNN podílel na reportáži z Českého domu, jehož prezidentkou byla Magda Vášáryová. Ta mu tehdy přidělila ke spolupráci tři Čechy, z nichž jeden pocházel z Ostravy, druhý z Brna a třetí z Prahy. Golgo uvádí, že každý z nich v nepřítomnosti dalších pomlouval druhého proto, že pochází odjinud. Dále připomíná, že s Magdou Vášáryovou vedl příjemné rozhovory, dokud neřekl, že gay. Od té chvíle Vášáryová vůči němu zcela ochladla, přestala s ním mluvit a zmíněné tři české pracovníky upozornila, že je prý snad je pedofil. Zcela na závěr pak Golgo prohlašuje, že každý Čech si o sobě myslí, že je něco lepšího než druzí.

Obsah videa naprosto neodpovídá clickbaitovému titulku, protože o rasismu Čechů nepadne slovo (pokud za něj nebudeme považovat stížnost jednoho z oněch tří Čechů, proč je prezidentkou Českého domu Slovenka). Řeč jde hlavně o Golgově střetu s Magdou Vášáryovou z doby před 24 lety, ale v tomto případě naprosto nejde o rasismus, ale nanejvýš o odpor vůči homosexuálům (navíc Vášáryová opravdu není Češka). Stejně tomu je v případě nevraživosti mezi velkými městy. Závěrečný výrok Fabiana Golga o Češích je pouze nemístnou generalizací, proti které se Jan Čulík jinak sám vymezuje.


author