To, co by samo o sobě bylo vážné už u běžného anonymního účtu na sociálních sítích, působí o to znepokojivěji, když se toho dopustí náměstek ministra školství. Zdeněk Kettner, politik SPD a od ledna 2026 náměstek člena vlády na ministerstvu školství, sdílel na Facebooku falešnou fotografii, která vytvářela dojem, že se předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář a teolog Tomáš Halík znají s mužem obviněným v souvislosti s útokem na halu firmy LPP Holding v Pardubicích. Důvěryhodná média i samotné ministerstvo přitom potvrzují, že Kettner skutečně zastává vysokou funkci v resortu, jenž má mít ke vzdělávání, mediální gramotnosti a práci s informacemi mimořádně blízko.

Na falešném snímku byli právě Mikuláš Minář, Tomáš Halík a muž obviněný z pardubického útoku. Fotografie měla vyvolat dojem osobní blízkosti a tím i nepřímé souvislosti mezi veřejně známými osobnostmi a násilným činem. Jenže žádný doložený důkaz o takové vazbě se neobjevil. Média, která případ popsala, se shodují, že šlo o podvrh vytvořený nebo upravený pomocí umělé inteligence. Jinými slovy: nešlo o špatně interpretovaný autentický snímek, ale o falešný obraz, který měl navodit nepravdivý závěr.

Závažnost celé věci nespočívá jen v tom, že byl šířen fake. Stejně podstatné je, kdo jej šířil. Zdeněk Kettner má na ministerstvu školství podle Deníku N na starosti předškolní a základní vzdělávání. Právě člověk v takové funkci by měl být schopen rozpoznat alespoň základní znaky manipulace, anebo si před zveřejněním podobně výbušného obsahu ověřit, zda nejde o podvrh. Když vysoký představitel školského resortu pomáhá šířit falešný materiál, nevysílá tím jen politický signál, ale i velmi nešťastný vzkaz o tom, jak vážně stát bere informační gramotnost.

Kettner následně příspěvek smazal a omluvil se. Podle iROZHLASu napsal, že se „skutečně jednalo o AI upravenou fotografii“ a že nemá potřebu sdílet fake obrázky a texty. Současně uvedl, že před sdílením se snažil pravost ověřit pomocí umělé inteligence, která podvrh podle jeho slov neodhalila. Omluva je namístě, ale sama o sobě problém nemaže. Ve chvíli, kdy se podobný obsah už dostane do oběhu, začíná žít vlastním životem a šíří se dál i mezi účty a scénami, které na podobných manipulacích stavějí svůj provoz. Policie se navíc případem začala zabývat.

Není to přitom první případ, kdy je Kettner spojován s problematickým zacházením s fakty. Už dříve například Forum24 upozornilo, že jako poslanec SPD uváděl nepravdivá čísla o amerických volbách, když argumentoval proti korespondenčnímu hlasování. A loni zase CNN Prima News popsala, že Kettner spolu s vedením SPD šířil nepodložené výklady o tom, že školy budou dětem „hustit gender, queer a Green Deal“, zatímco ministerstvo a odborníci tyto výroky označovali za dezinformační. To ještě samo o sobě netvoří souvislou kroniku falešných fotek, ale ukazuje to, že nejde o politika, u něhož by šlo o úplně izolovaný exces bez předchozího kontextu.

Celý případ tak není jen trapným selháním jednoho politika na sociální síti. Je ukázkou, jak snadno může i vysoce postavený veřejný činitel přispět k šíření dezinformace, která poškozuje konkrétní lidi a přiživuje další konspirační konstrukce. O to větší odpovědnost by měli nést ti, kdo spolurozhodují o podobě českého školství. Jestliže má škola učit děti ověřovat zdroje, rozpoznávat manipulaci a zacházet kriticky s informacemi, pak by bylo logické očekávat, že stejné minimum bude platit i pro její politické vedení.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.