Český Security magazín a zpravodajský web Tn.cz přišel v úterý 1. ledna s informací, že Čínská lidová republika vyvinula pro své bezpečnostní složky novou laserová zbraň ZKZM-500. „ZKZM-500, která váží 3 kila, používá lithiovou baterii, jež se dá dobíjet. Na jedno dobití pak má puška vystřelit přes 1000 ran. Její velkou výhodou je to, že nevydává prakticky žádný zvuk a generuje velmi účinný 15milimetrový laserový paprsek. Pušku je pak možné namontovat i na vozidlo,“ píše Security magazín. „Děsivá zbraň, které se přezdívá také laserový kalašnikov, podle všeho dokáže spálit lidské maso na vzdálenost asi 800 metrů a podle zasvěcenců jde o perfektní nástroj, který mohou do svého arzenálu zařadit například nájemní vrazi,“ dodává zpravodajský web Tn.cz.

První, co nás při přečtení této zprávy zaujalo, že české weby s informací přicházejí až teď. Přitom nějaké informace o údajné unikátní zbrani se objevily už před více jak půl rokem. První spekulace o existenci této zbraně se objevila už 1. července 2018. Na anglické Wikipedii pak vzniklo heslo k ní 3. července 2018. Druhou zvláštností je, že české servery se odvolávají na bulvární zdroje. Tn.cz se odvolává na britský Daily Mirror, Security magazín pak na The Sun.

Při bližším zjišťování pak jde zjistit, že nad existencí zbraně pochybuje, nezávisle na sobě, hned několik vědecký serverů. Web Techcrunch.com píše, že baterie Tesla Powerwall, která by byla schopná akumulovat takovou energii váží několik set liber. Společnost Tesla patří k světové špičce ve výrobě těchto technologií. Nejzásadnější argumentem je ovšem, že laserové záření má vlastnosti rozkládat se. Díky vlivu vzduchu a vody by účinnost takového záření byla zlomková.  „Samozřejmě existují lasery, které mohou ze Země vyletět do vesmíru a naopak – ale nefungují jako zbraň, a do cíle dorazí jen několik fotonů, které slouží jako signál,“ píše vědecký portál.

Příliš moudrý člověk není ani ze záběrů z videa. Na nich totiž vůbec zřejmé, na jakou vzdálenost byl laser použit a zda papír, který je na videu byl skutečně vznícen za pomocí laseru. Psát o tom, že papír se vznítí mnohem jednodušeji jak lidská tkáň, už psát snad ani netřeba. Web Big Think dodává, že už dnes mohou být laseru použité jako zbraň v případě, že budou zaměřený proti očím. Proto je také zakázáno používat i výkonnější laserová ukazovátka v blízkosti letišť. Nejedná se však o paprsek, který by vyvinul tolik tepla, aby cokoliv zapálil. Analytici z webu Big Think také dodávají, že celá původní zpráva z Číny má pravděpodobně za cíl něco jiného. Zastrašit opozici, tedy například lidsko-právní aktivisty, v Číně. Ve zprávě se totiž píše, že laser prý může zapálit například protestní banner na několik set metrů.

Vážení čtenáři, náš web je stále financován především z příspěvků drobných dárců. Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.