JUDr. Petr Kolman, který vedle Masarykovy univerzity působí i v o.p.s. s honosným názvem Ústav práva a právní vědy (v Německu se takovémuto označení trefně říká „Etikettenschwindel“) publikuje v Lidových novinách (ze svěřeneckého fondu Andreje Babiše) i v Reflexu (vydavatelství vlastní Křetínský a Tkáč).

Právě v Reflexu Kolman zveřejnil včera (14. prosince 2019) článek „Gretu udělením „prestižního“ ocenění přiřadili novináři po bok Stalina, Hitlera, Arafata a Putina“.

Autor v úvodu textu píše:

„Jedna část společnosti švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou obdivuje, druhá ji kritizuje a leckdy se jí vysmívá. V klidu nechává málokoho. Mladá dívka, která rozděluje nejen českou a evropskou společnost, se stala osobností roku prestižního časopisu Time. Gretini obdivovatelé se radují a říkají: Vidíte, zmíněné ocenění je jasným důkazem kvalit této ekologické aktivistky. Uspokojení jim ale možná kazí fakt, že časopis Time toto ocenění v minulosti udělil třeba Adolfu Hitlerovi, Josifu Vissarionoviči Stalinovi (tomu dokonce dvakrát), Nikitovi Chruščovovi, Jásiru Arafatovi, Rúholláhovi Chomejnímu, Vladimiru Putinovi nebo Donaldu Trumpovi.“

Právník Kolman se dopustil přímo ukázkové manipulace, protože uvedl pouze to, co se mu hodí do krámu. Osobností (původně mužem) roku, kterou vyhlašuje americký časopis Time od roku 1927, jsou nejen Kolmanem uvedené osoby, ale mimo jiných také papež Jan Pavel II. (1994), královna Alžběta II. (1952), Winston Churchill (1940 a 1949), maďarští bojovníci za svobodu (1956), američtí astronauti (1968), Ronald Reagan (1980), nebo papež František (2013).

Osobnosti vybírají vydavatelé magazínu nikoli podle jejich zásluh či kvalit, ale podle toho, jaký měly ohlas v médiích. Nejde tedy o kladné či záporné hodnocení. Pokud už tedy JUDr. Kolman píše do novin, měl by toto vědět.


author