Na Facebooku, především mezi Romy, se šíří video z pražského Václavského náměstí, kde došlo k menšímu incidentu mezi lidmi z Afriky a údajně lidmi z Ukrajiny. Muži na video přitom jednoznačně hovoří rusky. Z videa přitom není vůbec zřejmé, o co v incidentu šlo. Na místě nedošlo soudě podle videa k ničemu vážnému, v podstatě jen ke strkanicím. Autor videa také poukazuje na to, že lidé z Ukrajiny jsou údajně policií chráněni. Důvodem má být to, že jeden z mužů měl u sebe nůž.

Z videa je však také zřejmé, že muž u sebe nůž má, ale na zákonné výzvy policisty ho odhodil. Následně sám odchází do policejního vozu, tedy uposlechl výzvu policisty k podání vysvětlení. Policie má povinnost používat donucovací prostředky a omezovat někoho na osobní svobodě v případě, že daná osoba s policistou nespolupracuje. Vše upravuje zákon o policii.

Nutno dodat, že Václavské náměstí je známé distribucí drog. Právě lidé z Afriky (například Nigérie) jsou častým pachatelem takových činů. Zda šlo v hádce o drogy, však zatím nemáme potvrzeno. Mezi Romy se šíří frustrace z propuštění údajného vraha Roma z Brna. Trestní řízení proti muži z Ukrajiny přitom pokračuje. Soudce se neztotožňuje s názorem vyšetřovatelů a státního zastupitelství, že šlo o vraždu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.